Světová poptávka po zlatu klesá?
Oproti první polovině minulého roku, klesla letos poptávka po fyzickém zlatě o 14 procent. Poptávka po zlatu je tedy letos zatím menší než loni. Otázkou zůstává, co je příčinou.Méně zlata letos nakupují do svých sejfů zejména centrální / státní banky. Výjimkou jsou pouze centrální banka Ruska, Kazachstánu a Číny, které dlouhodobě navyšují své investice do zlata. Taktéž poptávka po zlatě ve formě investičních slitků či šperků nijak výrazně neklesá, avšak na druhou stranu ani neroste. Tahounem poptávky po zlatě na výrobu šperků či na výrobu investičních slitků jsou zejména rozvíjející se asijské trhy, jako jsou Čína či Indie.
Suma sumárum, celková poptávka po zlatě činila za období letošního dubna – června celkem 953 tuny. Tento údaj je údajně nejnižší za poslední dva roky. Co může být příčinou oslabení zájmu o zlato?
Příčin může být jistě celá řada, ale jako rozhodující se aktuálně zdají jakési protichůdné síly, které na jedné straně zlatu pomáhají, na druhé jeho pozici oslabují. Síly jsou aktuálně poměrně vyrovnány a tak řada investorů s investicemi do zlata zatím otálí.
Zlatu aktuálně může pozici zhoršovat zejména fakt, že je FED v červnu zvýšil úrokové sazby na dolar. Ten tak začíná nést alespoň nějaké úroky. K podobnému kroku by údajně mohla přikročit i ECB. Právě zvyšování úrokových sazeb na rezervní měny (dolar, Euro) přitom obvykle vede ke snižování atraktivity a tedy i ceny zlata. Na druhé straně ovšem stále přetrvává poměrně velká nervozita na trzích a velká nejistota geopolitická. Tyto faktory opět naopak tradičně hodnotě zlata pomáhají.
Jak se tedy bude vyvíjet další poptávka po zlatě a i tím i jeh cena je zatím nejisté. Převážit mohou obě síly. Pro rok 2017 se ale s nějakým dalším velkým propadem ceny zlata příliš nepočítá. Nejvíce odborníků se shoduje v tom, že ma konci roku by se zlato mělo obchodovat v cenách podobných těm současným.
Zdroj: BBG, Zlato.cz, Profihotovost
Zpět na výpis novinek