Nová rekordní cena zlata je tu!!!!!

Na začátku druhé třetiny rolu 2024 evidujeme nový vrchol.

Cena zlata se dostala na 2108,75 Euro / unci, což je nikdy dříve nevídané celosvětové maximum.

Poslední podobný milník nastal na konci roku 2023 kdy jsme evidovali jednorázové maximum, poté pokles a období stability trvající od začátku roku do konce února. Pak přišel býčí trh, charakteristický soustavně rostoucí cenou, kdy v průběhu března cena zlata pořád stoupala, prolamujíc další a další maxima.

Na začátku dubna dosáhla cena zlata historického maxima, dnes se již trend obrátil a cena trochu klesá.

Býčí trh na zlatě nastal díky již známým faktorům:

- válka na Ukrajině a konflikt Izrael Palestina

- stále sílící očekávání trhů že FED v roce 2024 3x sníží úroky a udělá tak investice do zlata atraktivnější

Vše již známá a již mnoho měsíců opakující se fakta, jejich vliv neoslabuje a cena zlata proto nepřestává růst.

Stále silněji se začínají projevovat velké nakupy zlata z Číny a dalších zemí skupiny BRICKS. Zde čelíme možnosti že tyto země zavedou svoji společnou měnu, která bude zajištěna zlatem v trezorech centrálních bank, stejně jako to bylo v Americe v dávných dobách kdy byl dolar zajištěn americkým zlatem.

BRICKs státy nakupují zlato, cena nepřekvapivě roste. Dopad případné pevné měny jišěné zlatem pro světovou ekonomiku by byl ohromný, pozice dolaru jako hlavní měny by se totálně otřásla a s ní ekonomika všech států navázaných na obchodování v dolarech.

Dříve byl kurz zlata tvořen obchodováním v Evropě a USA. Nyní se zdá že hlavní kurzotvorné nákupy probíhají v Číně. Velká změna pro celý investiční svět!!!

V přepočtu na férovou výkupní cenu za 14 karátů hovoříme o úrovni ceny zlata pro českého zákazníka okolo 980 Kč/g 14 karátů. Jak vidno, výkupní cena zlata přes 1000Kč, nikdy nevídané číslo, není daleko!!!!!!!!!

Zpět na výpis novinek