FED po své středeční schůzi vyhlásil jaké budou nové úrokové sazby

Včera proběhla klíčová schůze klíčových  bankéřů. Sešel se americký FED na svém pravidelném zasedání. Proč jsou tito pánové klíčoví pro celý svět? Jejich rozhodnutí mají zásadní dopad na vývoj ekonomiky kdekoli na zemi

FED totiž určuje cenu peněz, úroky, za které si lidé půjčují dolary.

FED bojuje s inflací, pomocí rostoucích úroků redukuje množství dolarů v ekonomice a tím tlačí inflaci dolů. Má ale i druhý, zcela protichůdný úkol, a tím je podpora podnikání firem kdy jim klesajícími úroky dodá větší likviditu pro jejich podnikání a tím podpoří růst ekonomiky a HDP.

Směr jakým se úrokové sazby FEDu vydají napovídá o makroekonomických indikátorech které jsou aktuálně k dispozici a odhadech těch nejchytřejších ekonomů / žádný jiný než nejchytřejší nemůže pracovat v americké centrální bance/ na otázku bude růst či pád?

Úroky nahoru, bojíme se přehřátí ekonomiky, inflace, zabrzdíme trochu, věci se vyvíjí slibně a je čas na opatrnost.

Úroky dolů, pozor máme signály a obavy že příští období bude náročné, musíme dodat podporu podnikání, získat peníze bude jednodušší.  

 

Aktuální férová výkupní cena zlata dosahuje 800Kč/g 14kt. Toto je dlouho nedosažená hodnota. Hlavním nositelem vyšší ceny je slabší koruna která se příznivě promítá co cenotvorby.

 

Detailní analýzu naleznete na našem facebooku.

 

Zpět na výpis novinek